4. rész: A fenntartható divat és a szociális vállalkozás módszerei

A fenntartható divat és a társadalmi vállalkozás módszertana szerepjátékként a problémamegoldás, a kritikus gondolkodás és az időgazdálkodás elsajátítása érdekében

Bevezetés

Ebben a modulban a fenntartható divat témakörét mutatjuk be. Megnézzük, hogy milyen változtatásokat tehetünk a saját életünkben annak érdekében, hogy tudatosabbak legyünk a fenntartható divat választások terén. Beszélni fogunk alternatív anyagokról, és módszerekről, hogyan csökkenthetjük a hulladékot és a túlfogyasztást.

A társadalmi vállalkozói szellem olyan megközelítés, amely a társadalmunkat érintő problémák felismerésére és az ezekre való vállalkozói megoldások megtalálására összpontosít. A divat iparral kapcsolatos kérdéseket gyakran oldják meg ezzel a megközelítéssel, ezért ebben a modulban a társadalmi vállalkozói tevékenység alapelveibe is betekintünk.

A modul elvégzése után mélyebb betekintést nyerhetsz a fenntartható divat és a társadalmi vállalkozás témakörébe, miközben olyan, a témához kapcsolódó alapvető készségeket fejleszt, mint a problémamegoldás, a kritikus gondolkodás és az időgazdálkodás.

Fenntartható divat

A fenntartható divatról

A fenntartható divat olyan ruházatra utal, amelyet ökológiailag és társadalmilag felelős módon terveznek, gyártanak, forgalmaznak és használnak.

Miért olyan fontos a fenntartható divat?

A fenntartható divat közvetlen és közvetett hatással van az életünkre. Mindenki életére – kivétel nélkül.

  1. Mi – legalábbis az emberiség többsége – olyan társadalmakban élünk, ahol a ruházatot takarásra használjuk. Sok helyen az öltözködés az önkifejezésünk – a kommunikációnk – része is. Hogy hogyan akarjuk magunkat megmutatni, és mit akarunk megosztani másokkal magunkról.
    A ruházat lehetőség arra, hogy megmutassuk hová tartozunk – (etnikák, kultúrák, stb.) és kulturális – hagyományos jelentése is van. Emellett minden nap – a nap legtöbb órájában – a bőrünkhöz ér, ezért nem mindegy, hogy milyen anyaghoz érünk – hiszen a bőr az első módja annak, hogy kapcsolatba lépjünk a világgal.
    Ezek a divat döntések közvetlen hatással vannak az életünkre.
  2. A közvetett hatás az ipar által okozott környezeti és társadalmi hatásokból adódik össze. A fast fashion környezeti hatásai közé tartozik a nem megújuló energiaforrások kimerítése, az üvegházhatású gázok kibocsátása, valamint a hatalmas mennyiségű víz- és energiafelhasználás. Ez egy teljesen fenntarthatatlan rendszer, amit a divatipar évek óta okoz körülöttünk – bűntudat nélkül. A mai divatipar a túlfogyasztást támogatja – erre épül a fast fashion. Ráadásul a ruhák előállítása a fast fashion koncepció keretében rengeteg etikai kérdést vet fel – arról, hogy ez hogyan hat az iparágban dolgozó emberekre és általában a társadalmunkra.

Összefoglalva, a fast fashionnek számos szintje és összetett problémája van, amelyek mindannyiunkat különböző módon érintenek. Mindannyiunknak cselekednünk kell annak érdekében, hogy az iparágat fenntarthatóbbá tegyük, mégpedig azáltal, hogy képezzük magunkat, tudatosabb döntéseket hozunk, és támogatjuk azokat a márkákat, amelyek fenntarthatóbb megoldásokat igyekeznek létrehozni.

Mitől lesz egy ruha fenntartható?

A fenntartható ruházkodás egy összetett elképzelés, amely sok különböző rétegből áll. A ruházkodás személyes döntések révén lehet fenntartható – amikor az egyén úgy dönt, hogy újra kezdi és újratervezi a prioritási listáját a fenntartható ruházkodás szempontjai szerint.

A ruházat akkor lehet fenntartható, ha maga az anyag fenntartható. Készülhet újrahasznosított anyagból, vagy maga az anyag is lehet újrahasznosítható. Vannak olyan természetes anyagok is, amelyek könnyebben komposztálódnak, és amelyeket nem környezetkárosító módon állítanak elő. A divat is lehet fenntartható, ha az üzleti modell, amelyre egy adott márka épül, fenntartható. Ez a divatipar társadalmi vállalkozásainak alapgondolata.

Fenntartható divat szótár

Lássuk a fenntartható divat néhány koncepcióját!

Hogyan teheted fenntarthatóvá a ruhatáradat?

Sok lehetőség van, szerencsére, hogyan lehet már most fenntarthatóbbá tenni a saját ruhatárunkat.

Kapszula szekrény

Ez a lehetőség talán nem mindenkinek való – de aki ismeri a minimalizmust, annak szimpatikus lehet ez az ötlet. Ebben az esetben sok érdekes kihívást találhatsz az interneten. A leghíresebb a 33 darabos kihívás.
Ebben a kihívásban mindössze 33 ruhadarabot szabad birtokolnod (a fehérnemű és a cipő nem feltétlenül számít bele). Lehet téli és nyári kapszulagardróbod is!

Color Styling / Styling

Ha ismered a stílusodat és a színeidet, nagyobb valószínűséggel fogsz bölcsebben választani, ha ruházatról van szó. Ha még nem voltál stylistnál és nem vagy biztos benne, hogy milyen színek állnak neked a legjobban és milyen stílus illik hozzád, akkor azt javaslom, hogy látogass el szakemberekhez. Az önismeret igazán nagy része a tudatos életmódnak. Segít abban, hogy tudatos döntéseket hozzunk – az öltözködésünket illetően is.

Önismeret

Ahogy fentebb már említettük – az önismereti utazás nagy szerepet játszik abban, hogy fenntarthatóbb módon akarunk élni. Szánjon időt egy coachra vagy terápiára/csoportos munkára, ha szüksége van rá, és induljon el ezen az úton önmagával, hogy támogassa a fenntarthatóbb életmódot.

Tervezés

Ahhoz, hogy tudatos döntéseket hozhassunk, előre kell terveznünk. A világ, amelyben jelenleg élünk, nem a hosszú távú tervezésre készült. A fogyasztói társadalom, a reklámok arra ösztönöznek minket, hogy impulzusból hozzunk döntéseket. Minden nap újat és újabbat „kell” vásárolnunk. Követnünk kell a trendeket. Ha előre tervezünk, elkerülhetjük a felesleges költekezéseket – így kevesebb tárgyunk lesz otthon.

Személyes kihívások

Ha úgy döntesz, hogy fenntartható életmódot alakítasz ki magadnak, akkor létrehozhatod a saját mini-kihívásaidat.

Néhány példa:

  • Ne vásároljon ruhát egy hétig / 1 hónapig / 3 hónapig / 1 évig….
  • Egy hónapig csak használtan vásárolj
  • 1 hónapig csak a ruhacsere engedélyezett
  • Tanuld meg, hogyan kell varrni a géppel

A lista végtelen – engedd szabadjára kreativitásodat!

Tevékenységek - Ismerkedj meg a saját ruhatáraddal!

Célok

  • Megismerkedni a saját ruházatoddal
  • Hogy felismerd, milyen anyagokat visel
  • Ismerd meg az általad viselt anyagokat, hogy tudatosabban tudj dönteni a használatával kapcsolatban.

Teljes időtartam
20 perc

Leírás

  1. Rajzold le a ruhatáradat. Használj színes ceruzákat, hogy azt is lásd, melyek a fő színek a ruhatáradban.
  2. Készíts listát minden egyes ruhadarabról, amely a tulajdonodban van. Tedd őket kategóriákba – pl. nadrágok, pólók, ingek, ruhák, cipők stb. Számold meg, hány ruhadarabod van az egyes kategóriákban.
  3. Válassz ki 10 különböző ruhadarabot a szekrényedből. Válassz olyanokat, amelyeket különböző évszakokban viselsz, és amelyek különböző anyagokból készültek.
    – Ellenőrizzd a kiválasztott ruhákat. Nézd meg a címkét, és nézd meg, milyen anyagból készült. Ha nem ismered az anyagokat, nézz utána! Hogyan állítják elő az adott anyagot?
    – Ellenőrizd a címkén, hogyan kell kezelni a ruháidat. Milyen hőmérsékleten kell mosni őket? Lehet-e mosógépben mosni őket vagy sem? A ruhák kezelésének módja összhangban van-e a címkén található leírással?
  4. Hozz létre egy személyes kihívást saját magad számára! A modul előző részében láthatsz néhány példát, de te is létrehozhatod a sajátodat! Kezd el a kihívást holnap!

Anyagok
Papírok, színes ceruzák, filctollak

Javasolt olvasmányok/nézés/hallgatás:

3. rész: A kreatív barkácsolás módszertana